Tesla a Bitcoin

Jak už je známo, ředitel Tesly Elon Musk je příznivcem kryptoměn. Tesla začala s bitcoinem experimentovat v únoru 2021 a nakoupila bitcoin v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 32 miliard korun.

Tesla uvedla, že rozhodnutí je součástí její firemní investiční politiky. Jejich cílem je diverzifikace a maximalizace návratnosti hotovosti. Firma zmínila i to, že má v plánu občas nebo i dlouhodobě získávat a držet digitální aktiva.

Už na konci ledna 2021 Elon Musk lehce pomohl k nárůstu ceny bitcoinu, když na svůj twitterový účet umístil hashtag #Bitcoin a napsal: „Při zpětném pohledu to bylo nevyhnutelné“.

Nákup Tesly za bitcoin

Elon uvedl, že i jeho druhá společnost SpaceX drží bitcoin a on osobně má v portfoliu kryptoměny Bitcoin, Ethereum a Dogecoin. 23. dubna 2021 Musk oznámil, že Tesla v USA jako první automobilka na světě začala přijímat bitcoin za nákup jejich vozů. Později 12. května 2021 kritizoval vysokou energetickou náročnost těžby bitcoinu a přijímání bitcoinů za auta pozastavil.

Časem naznačil možný obrat. Musk totiž uvedl, že se těžba bitcoinu podle něj přesouvá k „obnovitelné energii“ a Tesla pravděpodobně v budoucnu opět začne přijímat platby bitcoinem za svoje auta.

Musk řekl, že Tesla sice neplánuje žádný bitcoin prodat, ale nebude podporovat jeho těžbu pomocí fosilních paliv, hlavně uhlí, které má ze všech nejvyšší emise. Tehdy to vypadalo, že se Tesla pouze snaží uměle manipulovat s cenou bitcoinu. Později část svého portfolia prodala a zajistila si tak nemalý zisk.

Automobilka Tesla vybrala část svých peněz z bitcoinu v prvním kvartálu roku 2021, kdy prodala bitcoin v hodnotě 272 milionů dolarů a díky této investici si firma přišla na zisk přibližně 101 milionů dolarů. Stále jde ovšem pouze o malou část toho, co Tesla v bitcoinu drží. Podle všeho by měla mít v kryptoměně až 1,331 miliardy dolarů. 

Firma drtivou část bitcoinů plánuje držet dlouhodobě a bitcoiny z prodejů aut nebude převádět na tradiční měny. Ať už Tesla vidí Bitcoin jako budoucnost placení nebo jen jako investici, jedno je jasné, Bitcoin jako technologie funguje skvěle a Tesle vydělal za první kvartál roku 2021 víc peněz, než prodej jejich aut za celý rok.

Sdílejte článek

YouTube

Brána do světa Bitcoinu

koupit bitcoin
Newsletter
Děkujeme za Váš e-mail!
Prosím potvrďte registraci ve Vašem emailu.
Jejda! Při odesílání formuláře se něco pokazilo. Zkuste to znovu.

Zanecháním emailu souhlasím se zasíláním novinek na uvedenou emailovou adresu v souladu s podmínkami ochrany soukromí.

Copyright © 2022