Nejbizarnější krádež bitcoinů? Policie našla držitele 119 754 bitcoinů ukradených z burzy Bitfinex

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo zatčení manželského páru, který má co dočinění s krádeží bitcoinů z jedné z největších bitcoinových burz Bitfinex z roku 2016. Jde o Heather Morgan alias „Razzlekhan“, kterou jistě znají fanoušci rapových kuriozit a jejího manžela Ilya Lichtensteina. Celý případ je bizarní nejen kvůli obrovské sumě, kterou se podařilo úřadům zajistit, ale také párem samotným. Respektive jejich historií a jejich chováním.

Manželský pár je obviněný ze spiknutí za účelem praní 119 754 bitcoinů (v přepočtu zhruba 114 miliard Kč v době psaní článku) ukradených ze společnosti Bitfinex v roce 2016. V té době jedna z největších burz Bitfinex se tehdy se ztrátou obrovského množství bitcoinu musela vypořádat tak, že ztrátu poměrově rozdělila mezi všechny tehdejší uživatele. Všichni tedy přišli o část bitcoinů které na burze měli. Tady vidíte v praxi jeden z mnoha důvodů, proč nedržet bitcoiny na burzách.

Dutch Ilya Lichtenstein není ničím extra zajímavý. Celou dobu se snaží nijak nevyčnívat z davu. Dle svého Linkedin profilu je mentor a investor do decentralizovaných projektů. Kdežto jeho žena Heather Morgan je úplný opak. Snaží se ukázat, kde to jen jde. Dle svého popisu na Twitteru je investorka, surrealistická umělkyně, rapperka, módní návrhářka a spisovatelka pro Forbes. Krom Twitteru je aktivní i na Instagramu a TikToku. Na YouTube vydává své rapové písničky. V době psaní článku je však veškerý obsah, který vydala skrytý před veřejností. Na YouTube lidé některé její videoklipy začínají nahrávat zpět. Například její rapovou skladbu „Crocodile of Wall Street“. Přidáváme odkaz ale upozorňujeme, že to není pro slabé povahy.

Heather na Forbesu před dvěma lety publikovala článek s názvem: „Odborníci se podělili o tipy, jak ochránit firmu před kyberzločinci“. Jedním z oslovených odborníků byl i Matt Parrella ze společnosti BitGO, která měla v roce 2016 na starosti peněženky kryptoměnové burzy Bitfinex. To ale není jediná drzost kterou Heather předvedla. V roce 2019 měla přednášku s názvem „Jak se sociálním inženýrstvím dostat k čemukoli“, kde mimo jiné popisuje jak se díky sociálnímu inženýrství dostala na exkluzivní párty, drahé politické sbírky, nebo že dokázala infiltrovat černé trhy po celém světě. To však stále není ten největší bizár celého případu.

Heather Morgan přednáška
zdroj: https://twitter.com/tarunchitra/status/1491104365683552256

Zhruba 25 000 bitcoinů se povedlo dvojici převést na finanční účty vedené na jejich jméno. Zbylých zhruba 95 000 bitcoinů zajistili zvláštní agenti. Jak se jim to podařilo, vždyť zabavit bitcoiny je prakticky nemožné? Ano a právě tady přichází ten největší bizár celého případu. Výše zmíněná dvojce totiž měla privátní klíče k peneženkám, kam odeslali bitcoiny přímo z peněženek Bitfinexu, uloženy v čitelné podobě v cloudovém úložišti, kam agenti získali s pomocí soudu přístup. Čtete správně, dvojice, která dokázal odcizit skoro 120 000 bitcoinů měla uložené privátní klíče k 95 000 bitcoinů online a nezašifrovaně.

Jaké plyne ponaučení z tohoto příběhu?

  • nenechávat ležet bitcoiny na burze (ať už jde o jakoukoliv sumu)
  • nekrást (ať už jde o jakoukoliv sumu)
  • neukládat privátní klíče a seed od bitcoinových peněženek v cloudu nebo v počítači (ať už jde o jakoukoliv sumu)

K celému případu se vyjádřila i burza Bitfinex: „Jsme potěšeni, že americké ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že získalo zpět značnou část bitcoinů odcizených při narušení bezpečnosti v srpnu 2016. S ministerstvem spravedlnosti jsme od začátku vyšetřování intenzivně spolupracovali a budeme v tom pokračovat.“ Bitfinex dělá vše pro to, aby tyto bitcoiny získal co nejrychleji zpět.

Sdílejte článek

YouTube

Brána do světa Bitcoinu

koupit bitcoin
Newsletter
Děkujeme za Váš e-mail!
Prosím potvrďte registraci ve Vašem emailu.
Jejda! Při odesílání formuláře se něco pokazilo. Zkuste to znovu.

Zanecháním emailu souhlasím se zasíláním novinek na uvedenou emailovou adresu v souladu s podmínkami ochrany soukromí.

Copyright © 2022