Na česko útočí bitcoinoví podvodníci! Čeněk jednoho natočil.

Česko zaplavila vlna podvodných telefonátů, jejichž prostřednictvím se útočníci snaží dostat k bankovním účtům obětí. Skrývají se za bitcoinové specialisty, kteří vám chtějí převést vaše „zapomenuté“ bitcoiny na váš účet. Jeden takovýto telefonát nahrál Čeněk Stýblo, kterého se pokusili také okrást.

Příběh, kterému lze uvěřit

Podvodníci používají příběh, kterému lze věřit pokud se v bitcoinu příliš nevyznáte. Jak to celé probíhá? Útočník zavolá z českého telefonního čísla. Tato čísla kradou společnostem nebo obyčejným lidem. Pokud tedy na toto číslo zavoláte zpět, bude na druhé straně osoba, která absolutně nebude vědět co se děje. Po zvednutí hovoru se vám představí česky hovořící muž či žena (nebo jakékoliv jiné pohlaví na které se daná osoba cítí) s ruským přízvukem. Osoba uvede, že je ze společnosti Blockchain, a že jste si na jejich peněžence zapomněl nějakou malou sumu v bitcoinech, se kterou jejich robot obchodoval, až z ní nakonec udělal 1 bitcoin. V tuto chvíli si asi řeknete: „Super, mám 1 bitcoin, co mám udělat proto, abych ho získal zpět?“ V ten moment vás ale útočník zarazí a řekne vám, že dle zákona vám patří pouze 25 % a 75 % si nechává společnost provozující robota. Takže vám náleží 0,25 bitcoinu. I tak je to velká částka, kdo by to nechtěl? Své tvrzení také opírají o odkaz na blockchain, ve kterém je peněženka, která opravdu tuto sumu obsahuje. Jelikož je blockchain veřejná databáze transakcí, tak se může jednat o peněženku zcela náhodné osoby. Aby vám tento zůstatek mohli převést je potřeba vás už jen verifikovat. Dle útočníků si stačí nainstalovat program AnyDesk nebo Teamviewer (což jsou programy pro vzdálené ovládání počítače) a nadiktovat jim přístupy aby mohli ovládat váš počítač a verifikovat vás. Když tohle uděláte, jste v pasti. Nejen, že v tento moment mohou útočníci ovládat váš počítač, mohou do něj nahrávat i další programy či viry. Jak celý proces probíhá dále můžeme už jen odhadovat. Nejspíš po vás bude osoba na druhé straně linky chtít, abyste se přihlásili do svého bankovního účtu a poté asi bude chtít, abyste se registrovali na nějakou bitcoinovou burzu, kam odešlete peníze, aby byla provedena „verifikace“. Tím útočníci získají přístup k vašemu bankovnímu účtu i na burzu, kam za vás mohou poslat peníze, ty směnit a bitcoiny a poslat je k sobě.

Čeněk podvodníky nahrál
Čeňkovi se povedlo celý hovor, kdy se ho útočník snaží okrást, nahrát. Vy se tak můžete podívat, jak to probíhá a vyvarovat se tomu, aby vás podvodníci dostali.

Zajímavé je, že útočníka nerozhodila informace o tom, že si chce Čeněk ověřit, zda se nejedná o podvod u „svého bratra z kriminálky“. Což naopak rozhodilo Čeňka. Ve videu je i spousta vtipných momentů, například kdy se muž hovořící česky s ruským přízvukem představí jako Petr Novák.

Jak se nenechat podvést?

Pro lidi, kteří se ve světě Bitcoinu pohybují delší dobu, je relativně snadné rozpoznat takovýto podvod. Pro nováčky to však může být složité. Neinstalujte si do počítače žádný software pro vzdálenou správu a už vůbec k němu nedávejte přístup třetí osobě. Nikdy nikomu neříkejte svá hesla, piny, seedy, kódy z sms zpráv či podobné informace. Nedělejte ukvapené kroky a všechno si v klidu promyslete, případně se zeptejte někoho zkušenějšího. Pokud si nejste jisti, klidně nám napište a my vám poradíme.

Sdílejte článek

YouTube

Brána do světa Bitcoinu

koupit bitcoin
Newsletter
Děkujeme za Váš e-mail!
Prosím potvrďte registraci ve Vašem emailu.
Jejda! Při odesílání formuláře se něco pokazilo. Zkuste to znovu.

Zanecháním emailu souhlasím se zasíláním novinek na uvedenou emailovou adresu v souladu s podmínkami ochrany soukromí.

Copyright © 2022