Jak si založit bitcoinovou peněženku?

Abyste mohli začít s pracovat Bitcoinem, je potřeba mít vlastní bitcoinovou peněženku. Jak si takovou peněženku vybrat jsme probrali v předchozím článku s názvem „Bitcoinové peněženky – jaká je ta pravá?“. V tomto článku se podíváme na to, jak si takovou peněženku založit.

Pro seznámení s Bitcoinem na začátek postačí softwarová peněženka. Pokud však budete chtít do bitcoinu vložit větší obnos peněz nebo to s ním myslíte opravdu vážně, tak si určitě pořiďte hardwarovou peněženku.

Softwarová peněženka v počítači

Ve výše zmiňovaném článku jsme doporučovali peněženku Electrum. Než přejdeme ke stažení, instalaci a nastavení peněženky, je dobré aktualizovat operační systém na nejnovější verzi a zkontrolovat váš počítač, zda neobsahuje viry. Operační systém Windows v sobě přímo obsahuje antivirový program Windows Defender. V případě operačního systému macOS je dobrý Bitdefender, který naleznete přímo v App Store.

Když máte aktualizovaný a zkontrolovaný operační systém, můžete se přesunout ke stažení a instalaci peněženky Electrum. Před stahováním si zkontrolujte, že se opravdu nacházíte na webu https://electrum.org/#download. Z jiných zdrojů aplikaci nestahuje! Po stažení se můžete pustit do instalace, ta je standardní jako instalace jakéhokoliv jiného softwaru.

Krok po kroku k první bitcoinové peněžence v počítači

Po instalaci nezbývá nic jiného, než spustit Electrum a vytvořit si vaši první bitcoinovou peněženku. Tímto procesem vás provedeme krok po kroku, abyste neudělali chybu. Tento návod je hlavně pro nováčky, aby si vytvořili svoji první bitcoinovou peněženku, proto jsme vybrali ten nejjednodušší způsob, jak si peněženku vytvořit.

V prvním kroku se vás peněženka zeptá, jak se chcete připojit k serveru. Jelikož se jedná o tzv. SPV peněženku, která si nestahuje a neukládá do zařízení, kde je nainstalovaná celý blockchain, je potřeba, aby se připojila k serveru, kde se blockchain nachází. V tomto kroku tedy zvolte variantu „Auto connect“ a klikněte na „Next”.

screenshot z peněženky Electrum


V dalším kroku si můžete peněženku pojmenovat a nebo můžete ponechat název „default_wallet“. Poté opět klikněte na „Next“.

screenshot z peněženky Electrum


Dále vám dá Electrum na výběr, jaký typ peněženky chcete vytvořit. V tomto kroku zvolte „Standard wallet“.

screenshot z peněženky Electrum


V následujícím kroku zvolte položku „Create a new seed“, jelikož si zakládáte novou peněženku.

screenshot z peněženky Electrum


V dalším kroku vám peněženka zobrazí seed. Ten si přepište rukou na papír, abyste ho mohli bezpečně uchovat. Pokud se vám peněženka rozbije, pomocí seedu si ji můžete obnovit. Seed nikdy nikomu neukazujte, neukládejte si jej do počítače, ani si ho nefoťte. My jsme screenshot udělali, protože jde pouze o demonstrativní adresu, kde nikdy nebyly, ani nebudou žádné bitcoiny. I tak jsme slova vymazali, aby si je nikdo nemohl přečíst. Vy však seed nikdy nefoťte. Až budete mít seed bezpečně opsaný na papíře, opět klikněte na „Next“.

screenshot z peněženky Electrum


Následně po vás peněženka budet chtít, abyste těchto 12 slov v přesném pořadí opsali zpět, aby si ověřila, že máte seed napsaný správně. U seedu záleží na přesném pořadí slov. Pokud byste slova prohodili, ke své peněžence se nedostanete. 

screenshot z peněženky Electrum


Zbývá poslední krok a tím je volba bezpečného hesla. Tímto heslem ochráníte peněženku před otevřením nežádoucí osobou, která by se dostala k vašemu počítači.  Heslo si zapamatujte, zapište do správce hesel či na papír. Tohle heslo nejde obnovit, takže když ho zapomenete nebo ztratíte, přijde o přístup k peněžence, potažmo bitcoinům.

screenshot z peněženky ElectrumNaposledy kliknete na tlačítko „Next“ a peněženku máte hotovou a připravenou k používání. Vaši bitcoinovou adresu najdete tak, že kliknete na „Příjem“ a zvolíte možnost „Nová adresa“. Poté se vám v pravém horním rohu zobrazí vaše bitcoinová adresa. Tu pak stačí zkopírovat a vložit kam potřebujete. Pozor, při kopírování a vkládání adresy, si vždy zkontrolujte tři první a tři poslední znaky adresy, zda vám sedí. Přečtete si o dalších rizicích, na které si dát pozor. Schválně jsme část adresy smazali, abyste na ni nemohli poslat bitcoiny.

screenshot z peněženky Electrum


Teď už stačí si jen do peněženky poslat první satoshi, které můžete koupit třeba přes BTCJMR. 


Peněženka v telefonu

Stejně jako v případě počítače, i v případě telefonu je potřeba provést aktualizace. Jak operačního systému telefonu (Android nebo iOS), tak nainstalovaných aplikací. V telefonu je potřeba si dávat větší pozor na bezpečnost, neotvírejte podezřelé odkazy a nestahujte aplikace mimo App Store, v případě iPhonu, či mimo Google Play, v případě telefonu s operačním systémem Android. Antivirové programy na telefony jsou celkem k ničemu. Fungují totiž odlišně jak v případě počítačů.

Pokud máte telefon i všechny aplikace v něm aktualizované, můžete se pustit do stažení a instalace peněženky. V našem článku „Bitcoinové peněženky – jaká je ta pravá?“ jsme pro mobilní telefony doporučili aplikaci Coinomi. Tu si do telefonu stáhněte z App Store nebo z Google Play. Z jiných zdrojů aplikaci nestahujte!

Krok po kroku k první bitcoinové peněžence v mobilu

Po stažení a instalaci se můžete pustit do vytvoření vaší první peněženky v mobilním telefonu. Tímto procesem vás provedeme krok po kroku, abyste neudělali chybu. Tento návod je hlavně pro nováčky aby si vytvořili svoji první bitcoinovou peněženku, proto jsme vybrali ten nejjednodušší způsob, jak si peněženku vytvořit.

Po kliknutí na ikonu aplikace Coinomi ve vašem telefonu vás přivítá úvodní obrazovka. Na ní vyberte možnost „vytvořit novou peněženku“.

screenshot z peněženky coinomi


Poté po vás bude peněženka chtít, abyste si zvolili heslo. Heslo si zapamatuje nebo si jej zapište do správce hesel, případně na papír. Nikdy si heslo neukládejte do počítače nebo cloudového úložiště. Pokud heslo zapomenete nebo ztratíte, nebudete moct bitcoiny z peněženky odeslat. Peněženku můžete chránit biometrickým ověřením, případně kombinací hesla a biometrického ověření. Určitě nedoporučujeme nemít ověření žádné.

screenshot z peněženky coinomi


V následujícím kroku si volíte jakou kryptoměnu chcete přidat. Zvolte tedy bitcoin a pokračujte k dalšímu kroku. Tím je potvrzení obchodních podmínek.

screenshot z peněženky coinomi


Po odsouhlasení obchodních podmínek uvidíte, že je peněženka hotová. To však není vše. Nyní je potřeba zazálohovat privátní klíč, abyste v případě poruchy telefonu nebo aplikace Coinomi mohli peněženku obnovit. Proto v horní části peněženky klepněte na spuštění zálohy.

screenshot z peněženky coinomi

 


V tento moment vám peněženka zobrazí 24 anglických slov, což je váš seed pro obnovu peněženky. Těchto 24 slov si napište na papír, který si pak pečlivě uschovejte. Dbejte i na pořadí slov. Pokud byste při obnově peněženky prohodili pořadí slov, k peněžence se nedostanete. Tahle slova se nesmí nikomu, kromě vás, dostat do ruky. Kdo má přístup k těmto slovům, má přístup k vašim bitcoinům. Nikdy tato slova nikomu neukazujte, nefoťte si je a neukládejte si je do počítače nebo do cloudu. Slova jsou smazaná, aby si je nikdo nemohl přečíst. Navíc jde o jednorázovou peněženku pro demonstraci, kde nejsou a nebudou žádné bitcoiny. Vy seed nikdy nefoťte.

screenshot z peněženky coinomi


V dalším kroku po vás bude peněženka chtít, abyste vybrali popořadě všechna slova seedu, která jste si v předchozím kroku napsali. Slova vyberte klepnutím na požadovaný výraz. Je potřeba dodržet správné pořadí. Až budete mít všechna slova správně zvolená a ve správném pořadí, peněženka vás pustí k dalšímu kroku.

screenshot z peněženky coinomi

Poté vás peněženka vyzve, abyste si změnili původní heslo. V tomto případě můžete zadat stejné heslo jako v druhém kroku, ať v tom nemáte guláš.

screenshot z peněženky coinomi


A teď je vaše peněženka hotová a připravená k používání. Vaši bitcoinovou adresu najdete tak, že kliknete na „Bitcoin“ a poté vlevo nahoře na „Přijmout“. Doporučujeme používat buďto „Výchozí“ adresu (začínající znaky bc1q) nebo adresu s názvem „Kompatibilita“ (začínající číslem 3). Kliknutím na adresu se adresa zkopíruje a vy ji můžete vložit, kam potřebujete. Pozor, při kopírování a vkládání adresy, si vždy zkontrolujte tři první a tři poslední znaky, zda sedí. Přečtete si i o dalších rizicích, na které si dát pozor. Schválně jsme část adresy a QR kódu smazali, abyste na tuto adresu nemohli poslat bitcoiny.

screenshot z peněženky coinomi


Teď už stačí si do peněženky poslat první satoshi, které můžete koupit třeba přes BTCJMR.

Založení bitcoinové peněženky, ať už v telefonu nebo v počítači, není žádná věda. Pokud byste však narazili na nějaký problém a nevěděli si rady, napište nám a my vám pomůžeme.


Líbí se vám naše články? Sdílejte je svým přátelům. Naučíte je, jak si založit první bitcoinovou peněženku a společně s námi pomůžete adopci Bitcoinu v Česku. Svůj postoj k Bitcoinu můžete vyjádřit našim merchem a nebo nás můžete podpořit nákupem bitcoinu přes BTCJMR. A pamatujte že Bitcoin je mír!

Sdílejte článek

YouTube

Brána do světa Bitcoinu

koupit bitcoin
Newsletter
Děkujeme za Váš e-mail!
Prosím potvrďte registraci ve Vašem emailu.
Jejda! Při odesílání formuláře se něco pokazilo. Zkuste to znovu.

Zanecháním emailu souhlasím se zasíláním novinek na uvedenou emailovou adresu v souladu s podmínkami ochrany soukromí.

Copyright © 2022