Bitcoinové peněženky – jaká je ta pravá?

Co je to bitcoinová peněženka? Jak se dělí? A jakou používat? Takové otázky má asi každý, kdo začíná s Bitcoinem. Pojďme to postupně probrat a podívat se, která peněženka je nejlepší právě pro vás.

Bitcoinová peněženka umožňuje pracovat s bitcoiny. Ve své podstatě je vlastně bitcoinová peněženka dvojice privátního a veřejného klíče, která vám umožňuje posílat a přijímat bitcoiny. Zjednodušeně se dá říct, že veřejný klíč je něco jako číslo bankovního účtu a privátní klíč je něco jako heslo. Abyste mohli bitcoiny posílat, potřebujete ještě software, který vás připojí do bitcoinové sítě.

Důležité je také říct, že v peněžence vlastně nemáte žádné bitcoiny. To že na nějaké peněžence jsou bitcoiny je pouze zápis v blockchainu. Bitcoin není žádný digitální soubor, který by si mezi sebou lidé posílali. Neodbíhejme ale od tématu, jak fungují transakce bitcoinové transakce se můžete dočíst v našem článku „Co je Bitcoin“.

Rozdělení peněženek

Peněženky dělíme podle typu ukládání privátních klíčů na:

  1. Software wallet, ty dále dělíme na a) Full node a b) SPV wallet
  2. Hardware wallet
  3. Paper wallet

Záměrně jsme vynechali online peněženky. Ty by totiž neměl nikdo používat. A proč? To se dozvíte ke konci celého článku.

1) Softwarové peněženky (software wallet)

Softwarové peněženky ukládají privátní klíče přímo do zařízení, na kterém jsou nainstalovány. Softwarovou peněženku můžete mít nainstalovanou buďto v počítači nebo na telefonu. Tyto peněženky pak dělíme na Full node a SPV (Simplified Payment Verification).

a) Full node peněženka (full node wallet)

Tento druh peněženky ve vašem zařízení uchovává celý blockchain. Instaluje se tedy jen na počítače. Před začátkem používání se tento software napojí do bitcoinové sítě na ostatní full nody a začne si od nich stahovat celý blockchain. Ten má v době psaní tohoto článku přes 370 GB. Stažení celého blockchainu může trvat v závislosti na internetovém připojení a výkonu počítače i pár dní. S tímto je potřeba počítat a mít dostatek místa na disku. Vlastnit full node má spoustu výhod. Nejenže podpoříte celou síť a zvýšíte decentralizaci Bitcoinu, ale také podpoříte své soukromí a bezpečnost.

b) SPV (Simplified Payment Verification) peněženka

Už samotný Satoshi Nakamoto myslel na to, že bitcoinový blockchain bude jednou tak velký, že nebude možné ho stahovat třeba do telefonu. Proto vznikly i tzv. Simplified Payment Verification peněženky. Ty nestahují blockchain, ale připojí se na servery, kde jsou tato data uložena. Takže ke svému fungování nepotřebují stahovat blockchain.

2) Hardwarové peněženky (hardware wallet)

Hardwarové peněženky jsou speciálně navržená zařízení, která vypadají jako USB flash disk, sloužící pro bezpečné uložení privátního klíče. Tyto peněženky jsou vysoce zabezpečené a připojují se k počítači pouze v případě, že chcete odeslat bitcoiny. Proto jde o jeden z nejbezpečnějších způsobů, jak držet bitcoiny. První vynálezci bitcoinové hardwarové peněženky jsou Čech Marek “slush” Palatinus a Slovák Pavol “stick” Rusnák. Ti společně vyvinuli první hardwarovou peněženku Trezor.

3) Papírová peněženka (paper wallet)

Papírová peněženka je v podstatě jen způsob uložení privátního klíče. A jak z názvu vyplývá, jedná se o zápis privátního klíče na papír. Můžete si vygenerovat dvojici privátního a veřejného klíče a tu si napsat na papír. V tomto případě můžete pořád přijímat bitcoiny. Pokud byste však nějaké bitcoiny chtěli odeslat, musíte privátní klíč opsat do nějaké softwarové peněženky a následně bitcoiny odeslat. Jelikož se nejedná o žádné zařízení, tak je to v podstatě nejbezpečnější peněženka. Není však vůbec praktická a její použité není příliš časté.

Doporučení

Jaká peněženka je ta pravá pro vás? To záleží na tom, jak hodláte s bitcoiny pracovat. Pravděpodobně nebudete používat jen jednu peněženku, ale budete používat jejich kombinaci. Hardwarové peněženky se hodí pro dlouhodobé držení většího množství bitcoinů. Pokud ale chcete utrácet své bitcoiny třeba za kávu v Paralelní Polis, tak se bude hodit spíše mobilní peněženka. Přece jen vytahovat počítač a posílat bitcoiny z hardwarové peněženky za kávu není moc praktické (Ano, hardwarová peněženka se dá připojit k telefonu, ale pouze k tomu s Androidem.). Zároveň není dobré dlouhodobě držet větší množství bitcoinů na mobilní peněžence.

Hardwarová peněženka

Tento typ peněženky využijte v případě, že chcete dlouhodobě držet větší množství bitcoinu. Co je větší množství? Neexistuje žádná jednotná hranice, kdy už využít hardwarovou peněženku. Asi nemá smysl kupovat hardwarovou peněženku za 1 700 Kč, pokud chcete koupit a držet bitcoiny v hodnotě 500 Kč. Obecně bychom doporučili koupit hardwarovou peněženku v případě, kdy chcete nakoupit bitcoiny v řádu desítek tisíc korun. Případně pokud plánujete nakupovat bitcoiny pravidelně.

Z hardwarových peněženek určitě můžeme s klidným svědomím doporučit Trezor. Je na trhu nejdéle a za celou svou dobu neměla žádný bezpečnostní problém. Na Trezoru pracují odborníci na kryptografii a bezpečnost. Navíc je Trezor, stejně jako Bitcoin, kompletně open-source. A to nejen z pohledu softwaru, ale i hardwaru. Takže šikovnější kutil, si takový Trezor dokáže vyrobit i sám. Tím, že je Trezor takto transparentní, přispívá k většímu zabezpečení. Miliony lidí na celé planetě totiž mohou ověřit, zda někde není bezpečnostní chyba.

Trezor model One a Trezor T
Vlevo Trezor Model One a vpravo Trezor T

Pro začátečníky a mírně pokročilé uživatele Bitcoinu bychom doporučili Trezor One. Ten se prodává za zhruba 1 700 Kč. Pro pokročilé a expertní uživatele bychom doporučili Trezor model T. Ten se dá pořídit za 4 990 Kč.

Porovnání Trezor One vs. Trezor Model T

Tip: Jak se Trezor používá, si ukážeme v některém z dalších článku. Sledujte tedy BTCJMR, ať vám tento článek neunikne. Sledovat nás můžete na Facebooku, Instagramu a nebo se můžete přihlásit k odběru newsletteru který naleznete úplně na konci stránky.

Softwarová peněženka – full node

Z full node peněženek doporučujeme Bitcoin Core. Je to úplně první peněženka, která vznikla. Základy této peněženky psal samotný Satoshi Nakamoto. Dnes se na vývoji peněženky podílí celá komunita programátorů. Bitcoin Core patří také do skupiny open-source. Její kód je přístupný všem a kdokoliv tedy může odhalit případné chyby.  Nastavení je jednoduché a celá aplikace je v češtině. Jak jsme psali výše, tato peněženka stahuje celý blockchain, proto je potřeba počítat s tím, že zabere velké místo na disku počítače. V momentě psaní tohoto textu zabere Bitcoin Core s celým staženým blockchainem více jak 450 GB.

Bitcoin Core screenshot
peněženka Bitcoin Core

Jedna z nevýhod Bitcoin Core peněženky je, že privátní klíče jsou uloženy přímo ve vašem počítači. Spousta virů toho v dnešní době využívá a vyhledává je v počítačích. Klíče jsou samozřejmě zabezpečeny heslem, pokud ale někdo vaše heslo uhádne, tak vaše bitcoiny odcizí.

I přesto doporučujeme Bitcoin Core vyzkoušet. Nemusíte tam mít žádné bitcoiny. Tato zkušenost se vám totiž bude hodit později, kdy si řekneme proč je dobré mít vlastní full node.

Tip: Sledujte nás Facebooku, Instagramu a odebírejte náš newsletter, ať vám neunikne žádný článek.

SPV peněženka na počítač

Jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších SPV peněženek je Electrum. Je vhodná jak pro začátečníky, tak pro pokročilé uživatele Bitcoinu. Nainstalovat si ji můžete jak na počítač s Windows, Linux, tak i na počítač s macOS. Electrum, stejně jako předchozí peněženky, je také open-source. Hodí se hlavně pro první zkušenosti s bitcoinem. Postupem času se asi spíše propracujete k Trezoru nebo složitějším SPV peněženkám, které mají další funkcionality jako třeba Whirlpool (nemáme na mysli značku vyrábějící bílé zboží).

Electrum screenshot
peněženka Electrum

Tip: Jak si bezpečně založit bitcoinovou peněženku Electrum si můžete přečíst v našem článku: „Jak si založit bitcoinovou peněženku?“.

SPV peněženka na telefon

Stejně jako v klasické peněžence nenosíte statisíce, tak i v mobilní bitcoinové peněžence doporučujeme nemít větší množství bitcoinů. Mějte tam tak akorát na kafe a zákusek. Mobilní peněženku tedy využívejte jen v momentě, kdy chcete své bitcoiny utrácet.
Jedna z nejjednodušších a nejoblíbenějších peněženek na telefon je Coinomi. Její výhoda je, že je v češtině. Vznikla jako jedna z prvních mobilních peněženek. Dá se nainstalovat na telefony s Androidem i na telefony s iOS, tedy iPhony.

Coinomi screenshot
peněženka Coinomi

Tip: Jak si bezpečně založit bitcoinovou peněženku Coinomi se můžete dočíst v našem článku: „Jak si založit bitcoinovou peněženku?“.

Upozornění na závěr

V Bitcoinu jste sami sobě bankou a je potřeba k tomu tak i přistupovat. Dobře si uschovejte seedy. Nepoužívejte online peněženky. Tam totiž vlastní privátní klíče daný online poskytovatel a ne vy. Nenechávejte ležet bitcoiny ani na směnárnách či burzách. Jak se říká ve světě Bitcoinu: “Not yours keys, not yours bitcoins.”, to se dá volně přeložit jako „Nevlastníte klíče, nevlastníte bitcoiny.”. Přečtete si i o dalších rizicích.

Bitcoin vznikl proto, aby lidé mohli mít své peníze pod svou kontrolou. Nepřenášejte tedy zodpovědnost na třetí stranu. Tím totiž opět přicházíte o svoji svobodu a kontrolu nad svým majetkem. Což by zcela zazdilo jednu z hlavních myšlenek Bitcoinu. Stahujte peněženky jen z ověřených zdrojů.

Sdílejte článek

YouTube

Brána do světa Bitcoinu

koupit bitcoin
Newsletter
Děkujeme za Váš e-mail!
Prosím potvrďte registraci ve Vašem emailu.
Jejda! Při odesílání formuláře se něco pokazilo. Zkuste to znovu.

Zanecháním emailu souhlasím se zasíláním novinek na uvedenou emailovou adresu v souladu s podmínkami ochrany soukromí.

Copyright © 2022